Kıskançlık

Kıskançlık bize atalarımızdan kalan bir mirastır. Bu duygu evet herkeste vardır ancak benim kıskançlık göstereceğim şey ile seninki farklı olabilir. Bunu etkileyen temel şey kültürdür. Evrimsel psikoloji ve kültürün şöyle bir ilişkisi vardır; evrim canlı olarak bize default özellikler getirir, kültür ise o özelliklerin farklılaşmasını sağlar. Tıpkı kıskançlıkta olduğu gibi herkeste var ancak ben karımın dans kursuna gitmesini kıskanırken, hollanda da yaşayan biri karısının dans kursuna gitmesini kıskanmaz.

Kıskançlığın üreme etkisi üzerinde başarısı şu şekildedir. Kıskanan erkek eşini bir şekilde engelleyerek ya da başka erkeklerden koruyarak dişinin başka erkeklerle ilişkiye girme riskini azaltmış olur. Aksi taktirde dişi başka erkeklerle ilişkiye girer ve hamile kalırsa erkeğin bunu bilmesi olanaksız olur ve başka erkeğin çocuğuna babalık yapma durumunda kalır.

Kadınların kıskançlığı ise erkeğin yaptığı yatırımı garanti altına almakla ilgili daha çok. Kıskanan kadın, erkeğin başka bir dişiye gitmesini engelleyip kaynak akışının kendi çocuğa olmasını yani devamlılığını sağlamayı amaçlar. Kadınlar bunu sadece kıskandırarak değil aynı zamanda slut shaming dediğimiz olay ile de yaparlar. Rakip ya da risk olarak gördüğü kadını aşağılayıcı cümleler kurarak mevcut eşinin gözünde o kadının cinsel pazar değerini düşürür. Böylelikle erkeğin ona gitmesini bir nebze engellemiş olur.

Dikkat ederseniz sosyal medyada açık giyinen kızlara en çok tepkiyi yine kızlar veriyor. Kadınların en değerli silahı olan seksi ucuza veren kadınlara diğer kadınlar linç girişiminde bulunuyor.

Kadınların eşini kıskandırmasının üç ana nedeni vardır. İlk olarak eşinin gözündeki değerinin bir ölçütüdür. İkinci olarak eşinin kıskançlık uyandıran bir duruma tepkisi bağlılık düzeyi hakkında mesajlar taşır. Mesela bir erkeğin eşinin yanından gidip başka erkeklerin masasına oturması ve buna erkeğin kayıtsız kalması bağlılığının olmadığını gösterir. Üçüncü olarak kadınlar bunu erkeğin bağlılığını arttırmak için yaparlar. Başka erkekler tarafından fazlasıyla arzulandığını gösteren kadın erkekte eşiyle birlikte olduğu için şanslı olduğu izlenimi yaratmaya çalışır. Bu da bazı durumlarda erkeğin bağlılığını arttırır.

Erkek olarak kıskanmanız öncelikle hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Eğer bir kızın ne giydiğine karışıyorsanız ya da kimlerle konuşacağına karışıyorsanız kızın gözünde pek bir değeriniz yok. Düşünceniz basit olmalı, sen kız arkadaşını seçerken nerede ne giyeceğini bilmeyen birini seçmişsen ya da başka erkeklere olumlu sinyaller veren biriyse zaten onu “eğlenilecek kızlar” kategorisine alman ve bunlara karışmaman gerek. Aksi senoryada ne giyeceğini bilen, kimlerle ne şekilde konuşması gerektiğini bilen bir kızı seçmişsen herhangi bir şeyini kıskanmana gerek kalmaz. Eğer bir kız seni aldatacaksa bunu bilmen imkansız. Bunu hayatın boyunca unutmaman gerek.

Eğer erkek olarak bir şeye kıskanılacak kadar kızmışsanız o kadını hayatınızdan çıkarmanız sizin için daha iyidir. O duruma kolay kolay gelmeyecek biriyseniz, sizi o duruma sokan bir kadın zaten size saygı duymuyordur. En güzel seçenek; next

Erkek olarak kıskançlık göstermenin kadına aslında ne hissettirdiğinden bahsedeceğim.

Erkek olarak sen başka bir erkeği kıskandığında, onu kendine rakip olarak görmüşsün demektir. Bu da, kızın kafasında sürekli olarak merak ettiği senin değerin hakkında net bilgiler vermektedir. Diyelim bütün shit testleri bir güzel geçtin, kızın gözünde gayet iyi bir konuma geldin ve ilişkin çok güzel. Birden kızın iş arkadaşı 5/10’luk Ahmet’i kıskanmaya başladın. Kızın bilinçaltından şöyle bir şey geçecektir. “Bu Ahmet’i kıskanıyor ama Ahmet zaten vasat biri. Demek ki benim görmediğim bir zayıflığı var ve Ahmet gibi birini kendine rakip olarak görüyor.

Oysa özgüveni tam olan bir erkek, kız arkadaşını instagramdan beğenenleri tek tek takip etmez ya da bunu tartışma konusu yapmaz. Evet, kız arkadaşını tehlikelere karşı korur ama beğeni saymak nedir mk?

Bir kızın etrafında sürekli olarak uyduları ya da meriç arkadaşları olacaktır. Sen bu durumun farkına varıp bunları rakip olarak görmemelisin. Çünkü onlar zaten senin rakibin olsaydı senden önce o kızı alırlardı. Onlar kız arkadaşının pipisi olan kız arkadaşları. Kız arkadaşın onları bir erkek olarak görmüyor unutma ve sen onları kıskandığın zaman sende bir eksiklik olduğunu düşünüyor.

Kız arkadaşın eğer o meriçle yatacaksa buna engel olamazsın. Ya da senden çok daha iyi bi erkek ona bir şekilde bağlılık güvencesi verdiği zaman yapacağın çok bir şey olmaz. Kadınlar bir dalı tutmadan diğerini bırakmazlar. Bu lafı da hafızana kaydet ve unutma..

Sonuç;

Kıskançlık göstermek zayıflık ve özgüvensiz oluşunuza işarettir. Erkek olarak zayıf görünmeniz tolere edilemez. O sebeple bir kızı çok kıskanıyorsanız ve elinizde değilse yapacağınız en iyi şey başka kızlara yelken açmak, buna mukabil bazen kız arkadaşınız sizi etrafındaki meriçlerle kıskandırmaya çalışabilir. Bunların karşısında yine demirden bir iradeyle durduğunuz zaman kıskançlık duygusunu yendiniz demektir. Bol şans bol kader.

“Kıskançlık” hakkında 1 yorum

  1. en iyisi kırmızı hap sitesi olabilir. sayfalarca makaleleri özetler gibisin reis . yazıların devamı gelseydi ülkede devrim gibi bir şey olurdu galbia :d

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir