Briffault Kanunu

Briffault Kanunu / Briffault Teorisi Robert Briffault tarafından ortaya atılmış temelde kadın-erkek ilişkilerini özetleyen bir teoridir.
Bu teoriye göre; kadın-erkek arasında bir ilişki olup olmayacağına, kadın karar verir. Erkekle olan ilişkisinde kadının artık bir fayda elde edemediği durumlarda, ilişki devam etmez/ sonlandırılır. Yani senin kadına geçmişte yaptığın bir iyilik için gelecekte kadından bir şey beklemen söz konusu değildir.

Kadınlar eş seçerken genetik miras ve kaynak yatırımına bakarlar. Alfa erkekler doğacak çocuğa genetik özelliklerini aktarırken beta erkekler doğan çocuğun ihtiyaçlarını ve bakımını karşılarlar.

Erkek nüfusunun 20%’sini oluşturan alfa erkekler nadiren tek eşli olurlar. Kadın alfa erkekten uzun süreli fayda elde edemez. Alfa erkeğin ilişkiye katkısı anlıktır. Beta erkeğin ise yapacağı yatırım uzun sürelidir. Briffault Kanunu kadınların neden beta erkeklerle seks yaptıklarını açıklamaktadır.

Kadının görece yüksek “ebeveyn yatırımı” onu eş seçiminde daha dikkatli ve seçici stratejiler izlemeye iter.

Sperm ucuz, yumurta pahalıdır. Kadın bunu tüm ilişkisi boyunca ön planda tutar. Erkek olarak sürekli bir değer yaratmanız beklenir. Uzun ilişkinin bir sırrı da bu faydalardır.

Kadın eş seçimini hipergami ve briffault kanununa göre yapar. O sebeple kadınlar genelde ilk görüşte aşık olmazlar. Evrim sayesinde hata payları minimuma indirgenmiştir.

Kadınlar, bir erkeğin sevmeyi beklediği şekilde onları sevmeyi başaramazlar.
Rollo Tomassi

Erkeğin gördüğü sevgi ilişkisi anne-oğul dinamiğinde olan annenin oğlunu çok fazla sevdiği buna karşılık bir çıkar sağlamadığı bir ilişki türüdür. Erkek annesiyle olan ilişkisinde sadece sevgisini verir, karşı ona o sevgiden daha fazlasını verir. Erkeğin ilk gördüğü ve hayatı boyunca öğretilen şey de birini seversen o da seni sever olmuştur. Oysa bahsettiğimiz gibi kadınların sevgisi çıkar temellidir ve senden bir çıkar sağlayacağına inanmayan kız seni sevemez.

Sonuç;

Kadına geçmişte yaptığınız ya da gelecekte yapmayı planladığınız yatırımların kadın için bir değeri yok. Bir tartışmada ben de sana zamanında bunu yapmıştım demeniz kadın için bir şey ifade etmez. Kadınlar geçmişi olan erkekleri sever, anı yaşatan erkeklerle birlikte olurlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir