Hipergami

Hipergami; evrimsel süreçte gelişen, kadının kendinden daha iyi olan erkeği eş olarak seçtiği bir stratejidir. Cinsel pazar değerinde bahsetmiş olduğum değer skalası geçerlidir. Yani sevgili romalılar; dürüstlük, ahlak, sadakat gibi şeyler hipergaminin umrunda değildir. Hipergami; kadınların güce tapması demektir ve %85 oranında kadınlar eşlerini hipergaminin etkisiyle seçerler.

Bu güç nedir? Bu güç sabit değildir dostlar. Bundan 10 bin yıl önceki annelerimiz en cesur, en akıllı, en kaslı erkeği seçme eğilimindelerdi. Çünkü o zamanın şartlarında, avcı-toplayıcı toplumlarda en değerli erkek en büyük ceylanı avlayan erkekti.

Günümüze bu değer para, statü, sosyal saygınlık olarak geldi. Bunu anlamanın kolay yolu ise en iyi kadın hangi erkekle birlikteyse, o günün en değerli özellikleri o erkektedir. Örneğin; bugün en değerli kadına bakalım; (elif aksu <3) en dürüst erkekle mi beraber? Onu en çok seven erkekle mi? Yoksa bütün bunların ön koşulu olan minimum düzeyde bile olsa kendinden daha üstte olan erkekle mi?

Bakınız burası da çokomelli; ortalama bir kadın ortalama bir erkekten daha değerlidir. Ancak iyi bir erkek iyi bir kadından çok daha fazla değerlidir. Basit örneklerle açıklarsak; nüfusu %50 kadın %50 erkek cinsiyeti oluşturuyor. Ancak kadınların %80’i erkeklerin %20’si için mücadele ediyor. Erkeklerin %80’i ise kadınların %20’sini paylaşmak zorunda (ayrıca bkz: pareto analizi). Dolayısıyla; erkeklerin%80’inin içinde olan bir erkek totalde kadınların %20’sine hitap ediyor. Ancak erkek kendini geliştirip bir şekilde top %20’ye giriş yaptığı anda alıcı kitlesi 4 kat artıyor. Bu onu kendi düzeyinde olan bir kadından daha değerli kılıyor.

Kadın 1000 lira kazanıyorsa 5000 lira kazanan erkeklere bakıyor, burada kadının ne kadar kazandığından bağımsız olarak bir üste yöneliş var. Yani kadın milyoner de olsa bu bana yeter, gideyim istediğim erkekle eğleneyim demiyor/ diyemiyor ve daha üstte olan erkeğe yöneliyor.

Bunun sebebi kadınların sevgisinin hayranlık temelli olması, hayranlığın temelinde de saygı yatar. Kadının seni sevmesi için sana saygı duyması gerekir sana saygı duyması için kadından iyi olman gerekir. Eğer kadından daha az kazanıyorsan o kadın sana saygı duymaz ve çooook iyi bir insan olman bu gerçeği değiştirmez. Kadından daha az kitap okuyorsan, kadından fiziksel anlamda daha kötüysen, kadından statü olarak düşüksen bu oyunun kazananı sen olamazsın.

Ancak burada bir istisna var ki para çoğu şeyi çözüyor. Bakın bu hayatta parayla statü alırsınız, saygınlık alırsınız, dünyanın en güzel kadınını alırsınız, hemen hemen her şey alırsınız ancak arzuyu satın alamazsınız. Nice zengin iş adamlarının eşleri mutsuz. Şöyle bir durum var; yeteri kadar paran varsa hemen hemen her kadını elde edebilirsin evet. Bu kadınlarda arzu yaratman parandan bağımsızdır. Kadın senden kaynak yatırımını sağlar, sonra gider 5 parasız bir serseriden hamile kalır. ayrıca bkz: kadınların ikili eşleşme stratejisi

Kadınlar uzun vadeli ilişkilerinde parayı çekici bulurlar çünkü sosyal statüyü ve kaynakları da beraberinde getirir. Uzun süreli ilişkilerde bu kaynaklar paylaşılır. Kimi zaman ilişki sürmese bile kaynak akışı devam eder. bkz: şeyma subaşı

Kadınlar sürü psikolojisi ile hareket ederler. 5 kişilik bir kız grubunda 4 kişinin beğendiği çocuğu 5. kız da beğenecektir. Bu biyologların deyimiyle “eş kopyalama”dır. Diğer dişilerin beğendiği erkekten doğacak çocuk o dişilerin çocuklarına da çekici gelecektir.

Kadınların bir çoğu, düşük statülü bir erkeğin tek karısı olamaktansa, yüksek statülü bir erkeğin ikinci ya da üçüncü karısı olmayı tercih ediyor.

hipergami
Hipergami

Bu resim cinsel ekonomide hipergami ve pareto prensibinin etkisini göstermektedir. Yapılan araştırmalara göre geçmişte erkeklerin sadece 17’de 1 tanesi üreme şansını yakaladı. Biz de o üreyebilen alfa erkeklerin torunlarıyız.

Hipergami, kız için yapmış olduğunuz fedakarlıkları umursamaz. Onunla aynı yerde okumak için yapmış olduğunuz üniversite tercihi hipergaminin umrunda değildir. Onu görmek için 15 saat yol gitmeniz, ona pahalı hediyeler almanız, onu ondan çok sevmeniz pazarlık yapacağınız şeyler değildir. Sizden daha iyi biri geldiğinde, kızımız sizi bırakacaktır. Bilinmesi gereken şey; kadınlar bir dalı tutmadan diğer dalı bırakmazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir