Mutluluk

Merhaba kızlar, güneşe mi gülümsediniz bu ne güzel bir hava :))

Bu kutsal cumartesi günü çalışıyor olmamın şerefine mutluluk konu başlıklı bir şey yazmak istedim. Mutluluk = haftasonu tatili…..

Sıkılıyorum, bunalıyorum, isyan ediyorum isyan diyen kardeşlerim için naçizane bir kaç öneride bulunmak istiyorum. Öncelikle halen okumadıysanız Arthur Schopenhauer’un Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar kitabını hemen alın ve okuyun.

Bunun bir motivasyon yazısı olmadığını söylememe gerek yok sanırım az çok beni tanıdığınızı düşünüyorum, motivasyon kızlar içindir erkekler disiplinle beslenir.

Konuya dönecek olursak mutluluk nedir, nasıl mutlu olurum diye düşünen kardeşlerim; “mutlu olmanın en güvenilir yolu, çok mutlu olmayı istememektir.”

Kadın erkek farketmeksizin mutluluğumuzun bir diğer nişanesi karşı cinsin ilgisidir. Özellikle kızların, beğendiği bir erkek tarafından beğenilmesi hormonları tavan yaptıran bir durumdur.

Bir kızın matematikten daha çok anlamasına, bir diğerinin güzel arp çalabilmesine gelince, bunlar hiçbir şeyi değiştirmez. Kadın, bir erkeği büyülediği zaman mutlu olur ve istediği her şeyi elde eder. Dolayısıyla kadının başlıca ödevi, bir erkeğin başını döndürebilmektir. Böyle olmuştur, bundan sonra da böyle olacaktır. Dünyamızda bir genç kızın yaşamı böyledir, evlilikte de böyle devam eder. Genç kızlıkta seçim yapabilmek için gereklidir, evlilikte ise kocaya söz geçirebilmek için.

Kreutzer Sonat, Lev N. Tolstoy

Hala kızgınlık aşamasını geçememiş sözde red pill guruları kız ilgisi mutlu eder deyince haç görmüş şeytan gibi tepki veriyorlar. Siz onlara bakmayın. Güzel bir kızın sizi arzulaması hormonlarınızı harekete geçirmiyorsa doktora gidin ölçüm falan yaptırın.

Zihinsel bir uğraş içermeyen boş zaman ölümdür, diri diri gömülmektir.
Seneca

Güzel kızların ilgisinin mutluluğumuzda etkisi olduğu kadar diğer insanların bizi beğenmesi, takdir etmesinin de mutluluğumuz üzerinde büyük rolü vardır. Yani eğer sen ev-iş-iş-ev ya da okul-ev-ev-okul çengelinde takılı kalmış, tek aktivitesi haftasonları starbucks’da kahve içmek olan biriysen, futboldan başka konuşacak bir şeyin yoksa muhtemelen mutsuzsundur. Bunun sebebi bir değer yaratmıyor oluşun. Objektif değerlendir kendini; ne kadar eğlencelisin? İnsanların ilgisini çekecek kaç farklı bilgiye sahipsin? Enteresan hobilerin var mı? İnsanlar neden seni bir yere davet etsinler?

Eğer ortalama biriysen insanlar değerli vakitlerini seninle harcamak istemeyecektir ki bu çok doğaldır. Mesela cinayet polisi olduğunu düşün, bu insanlara ilginç gelecektir ve seninle birlikte vakit geçirmek, seni dinlemek isteyeceklerdir.

Mutlu olmak için sevgili kardeşim yapman gereken şey hobi edinmek. Örneğin balık tutmak. Örneğin yemek yapmak. Örneğin scuba diving yapmak. Mesela 3 top bilardoda turnuvalara katılmak.. İlgi alanın ne ise onun üzerine gidip onu profesyonelleştirmek. İlerde sana para kazandırabilecek hobilere yönelmen pek tabii daha iyi olur ama önemli değil. Bu hobiler senin ruhunu besler, sosyallik bu hobilerin bir artısıdır.

Bazen denk geliyorum, hobim film izlemek diyor eleman. Hasiktir ya cidden mi? En sevdiğin film ne moruk? Fight Club mı?

Bakın film izlemeyin demiyorum elbette film izleyin ancak hobiniz film izlemek olmasın. Senin hobin spor yapmak olsun bak o filmi tek başına izliyor musun…

Anlatmak istediğimi anladığınızı varsayıyorum. Bu hobinizi asla başka insanların küçümsemesine izin vermeyin aksine çok afilli bir şekilde anlatıp daha da yüceltin. İnsanlarda hayranlık hissi uyandırın. Yurtdışına çıkmak bu konuda çok faydalı olacaktır sizin için. Kesinlikle yurtdışına çıkın!

Elbette mutluluk kaynağı olarak onlarca başka şey var, evcil hayvan, başarı, neşeli bir ruh hali vs. benim ele aldığım konu “insan ilişkileri”

Ortamda anlatacak bir şeyiniz yoksa buyrun genel kültür;

Cosmos: A Spacetime Odyssey

Evren’in Sınırına Yolculuk

Modern Dünyanın Dahisi

Life

Zeitgeist The Movie

Çernobil Faciası

Hiroşima Ertesi Gün

Rus – Sovyet Devrimi

12 Eylül Belgeseli

Papa Suikasti

Keops Piramidi

Kusursuz Katiller

Hayvanlar Alemi’nin Enleri

Böcek Savaşları

Bal Porsuğu

aklıma gelenler şimdilik bunlar. Bunları bitirin ufkunuz bi 3-4 kat genişleyecektir. Daha yok mu lan’cılar; var da vaktim yok bi ara eklerim.

“Mutluluk” hakkında 2 yorum

 1. Mutluluk için okumalarımda ve araştırmalarımda bir çok öneri vardı ancak bu önerileri farklı kaynaklarda da bularak 5 temel yaşam biçimine indirdim.

  Marcus Aurelius
  Arthur Schopenhauer
  viktor emil frankl

  gibi yazarlar başlıca değerlendirmeye aldığım kişilerdir.

  1. anda kalmak geçmişi düşünüp depresif olmamak geleceği düşünüp boş kaygılara kapılmamak
  2. spor yapmak sağlıklı olmak iyi beslenmek
  3. amaç edinmek hobiler olması kendini geliştirmek
  4. stoacı olmak elinden gelmeyen hiç bir şey için kendini üzmemek
  5. olabildiğince sade minimal yaşamak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir